Tuvākie pasākumi
Jautājums domei
Ķeguma Novada Ziņas
Attēli un video

Jaunumi


Rīgā jau otro reizi ar panākumiem norisinājās starptautiskais konkurss ‘Rietumu FinTech Challenge’, kurā piedalījās labākie finanšu tehnoloģiju projekti. Šogad uzvaras laurus plūca un ‘Rietumu Bankas’ dāvāto 5000 eiro naudas balvu ieguva Latvijas startaps ‘Nordigen’. Tieši finanšu tehnoloģiju (fintech) nozare tiek uzskatīta par visperspektīvāko jaunajiem uzņēmējiem. Tāpēc arī finanšu tehnoloģiju jomā šādi projekti ir skaitāmi nevis desmitos, bet gan simtos. Tomēr ne visas idejas tiek īstenotas. Konkursa mentori centās sniegt atbildes uz jautājumu – kādi, jūsuprāt, ir trīs vissvarīgākie nosacījumi, lai startaps būtu veiksmīgs?
 
Kristofers Lousens (Somija), vairāku uzņēmumu (Solu, Travelling Salesman Expeditions, Alternative Party, Holvi u. c.) dibinātājs un biznesa ideju autors, banku tehnoloģiju speciālists, mentors:
 
“Viens no svarīgākajiem uzdevumiem, dibinot startapu, ir noteikt spēles noteikumus: kas ir kas, kā darbosies komanda, kāda būs tās kultūra un vērtības. Lielajiem uzņēmumiem tas parasti nav tik svarīgi, toties mazajiem iesācējiem tas ir būtiski. Ir ārkārtīgi svarīgi precizēt, definēt, ja vēlaties, apspriest to, kādus mērķus komanda grib sasniegt, kā cilvēki strādās kopā, kas par ko būs atbildīgs, kādus noteikumus ievēros. Ir svarīgi to izdarīt, kamēr uzņēmums ir jauns, pretējā gadījumā klienti, sponsori, investori var ieviest savu kārtību, bet tas ne vienmēr nāk par labu idejai.
 
Patiesību sakot, panākumus nosaka ļoti daudzi faktori. Manuprāt, projektā jājūt kaut kas neprātīgs. Jo cilvēks, kurš sāk kaut ko pilnīgi jaunu, dzīvo, lai veidotu labāku pasauli. Cilvēks uz šīs planētas dzīvo tikai kādu laiku, tādēļ tērēt to darbam, kam netici vai ko negribi darīt - tas ir noziegums, cilvēka resursu izniekošana.
 
Domāju, ka gan startapa dibinātājam, gan māksliniekam ir jāmaina pasaule, ienesot tajā jaunas idejas. Piemēram, es tādā veidā kļūstu stiprāks. Ir jāsaprot: vienmēr pastāv iespēja, ka neko nesasniegsi, tomēr - ja jau sākotnēji pārlieku uztraucies par pieņemamajiem lēmumiem, tad ir grūti noticēt, ka spēsi pieņemt vissvarīgāko lēmumu, kad tas būs patiesi nepieciešams.
 
Tādējādi trīs vissvarīgākie panākumu nosacījumi ir uzņēmuma kultūra, prasme domāt globāli un gatavība aizstāvēt savu viedokli un idejas.
 
Protams, arī bez naudas ir grūti. Investori, īpaši ASV Silīcija ielejā, bieži teic, ka projektu var īstenot jebkurā vietā. Tehniski - jā, tas ir iespējams. Tomēr, ja reģionā nav naudas un investoru, tas ir ārkārtīgi sarežģīti izdarāms. Un pasaulē ir daudz tādu reģionu, kam trūkst pietiekama finansējuma. Pat Somijā, kur fondu ir vairāk nekā, piemēram, Latvijā, finansējums ir 30 miljoni. Toties ASV šie skaitļi ir daudz lielāki. Protams, ar ASV var mēroties tikai dažas valstis.”
 
Andris Bērziņš (Latvija), Londonas Tehnoloģiju inkubatora Rīgas filiāles ‘TechHub Riga’ dibinātājs, uzņēmējs, biznesa eņģelis, mentors, 2016. gada Latvijas prezidenta balvas "Cilvēka izaugsmei Latvijā" ieguvējs:
 
“Pirmais faktors ir komanda. Domāju, ka tā ir vissvarīgākā, pat svarīgāka par ideju. Jo idejas mainās un pat samērā bieži. Ir dzirdēta laba frāze, ka neviena iecere nav izturējusi saskarsmi ar klientu, ja nav mainījusies. Tādēļ ir nepieciešama saliedēta un drosmīga domubiedru komanda, kas spēs mainīt ideju un pieskaņot to klientam.
 
Otrs faktors, neapšaubāmi, ir ideja, tai jābūt oriģinālai un jārada inovācijas. Būtiski, ka tai jābūt nevis produkta idejai, bet patstāvīgam biznesa modelim. Ir jābūt efektīvam risinājumam, kurā tā izstrādātāji sniedz atbildes uz visiem iespējamajiem jautājumiem: kas tas ir par produktu, kā izskatās, kāda ir tā funkcionalitāte, cik maksā, kādam tirgum ir paredzēts utt.
 
Trešais faktors ir sviedri un smags darbs. Jo veiksme 90% gadījumu ir atkarīga no jūsu prasmes daudz un smagi strādāt. Līdz ar darbu radīsies arī nauda. Patiesību sakot, ja trūkst naudas, manuprāt, tas nozīmē, ka idejas realizācija nav veiksmīga.”

Fakti par novadu

Platība
490 km2
Iedzīvotāju skaits
5822
Pašvaldības ceļu garums
244 km
Nodarbinātības procents
97,5 %

Noderīgas saites