Tuvākie pasākumi
Jautājums domei
Ķeguma Novada Ziņas
Attēli un video

Jaunumi


Dodies izzinošos piedzīvojumos un pastaigās pa Ķeguma novadu

4.daļa


Ar šo rakstu turpinām stāstu sēriju par Ķeguma novada interesantām tūrisma apskates vietām.

Birzgales pagasts ir lielākā no Ķeguma novada administratīvajām teritorijām, tā atrodas Daugavas kreisajā krastā. Pagastu kā administratīvu teritoriju Ķeguma novadam pievienoja 2009.gadā. Pagasta centrs atrodas pašā Birzgalē. Birzgales pagasta teritorijā atradušās Alstiķes muiža (Gut Halswigshof), Kalnamuiža (Berghof), Kannenieku muiža (Gut Kanenneken) un Lindes muiža (Linden).

Birzgalē, braucot no Ķeguma puses, turpinot maršrutu no Tomes vai Ķeguma pilsētas centra, var nokļūt turpinot ceļu pa P85 šoseju Jaunjelgavas virzienā, un pēc 10 km nogriežoties pa labi uz P88 šoseju. Baudot skaisto lauku ainavu, turpinot braucienu pa autoceļu V995, nokļūsiet tieši Birzgalē - pagasta centrā. Šeit kā pirmo iesakām apmeklēt muzeju “Rūķi”.  Muzeja patstāvīgajā ekspozīcijā ir iespējams iepazīties ar Birzgales pagasta vēsturi un bagāto kultūras mantojumu. Bērni var apskatīt rūķu kolekciju. Tāpat varēsiet iepazīties ar interesanto stāstu par muzeja tapšanu, kas īpaši patiks bērniem. Blakus esošajā, burvīgo ābeļu ieskautajā Rūķu parkā, kur atrodas arī estrāde, var apskatīt  masīvkoka figūras – rūķus, skudru, ežu ģimeni, kā arī koka dobumā izveidoto rūķu māju, par kuriem arī ir savs stāsts, bet tas, lai paliek intrigai, jo tas ir jāredz un jādzird klātienē.

 

Rūķu muzejs

Turpat Birzgales ciema centrā pēc muzeja apskates var piestāt un aplūkot Birzgales pamatskolu, kas ir viena no vecākajām ēkām vietējā apkaimē, vairāk kā 160 gadus veca. Turpat līdzās atrodas piemiņas akmens ar nosaukumu Baznīckalns. Linde – Birzgale 16. gs. Šajā vietā 1567.gadā tika uzcelta baznīca no tīra ozolkoka. 1965.gadā komunistiskās okupācijas laikā baznīcu nopostīja. Uz sagrautās baznīcas pamatiem tika uzcelta ciema padomes ēka. Baznīckalna piemineklis ir vienīgais piemineklis Latvijā sagrautajai baznīcai un tās mācītājam Vecajam Stenderam.

Ja pastaigā pa ciemu esi izsalcis, iesakām iegriezties ciema veikaliņā “Ozolkalnu nams”, kur var iegādāties uz vietas ceptas gardum gardas bulciņas, kūkas un pīrādziņus.

Tālāk turpinot braucienu virzienā uz Valles pusi, šķērsojot dzelzceļa līniju Krustpils - Jelgava, nepilna kilometra attālumā no dzelzceļa pārbrauktuves var apskatīt Hercoga Jēkaba medību muižas vietu (Kalna muiža), kas atrodas ceļa labajā pusē. Šeit Kurzemes hercogistes laikā hercogs Jēkabs savulaik ierīkoja sev medību muižu. Pastāv uzskats, ka hercogs no šejienes sūtījis slaidās mastu priedes savu kuģu būvei. Pašreiz saglabājusies muižas kalpu – dzinēju māja, kas celta 1670.gadā, bet pils vietu iezīmē liels manteļskurstenis. Objekts ir privātīpašums, tādēļ apskate iepriekš ir noteikti jāpiesaka pa tālruni - +371 26542601 vai +371 26526815.

Manteļskurstenis

Pēc izzinoša piedzīvojuma šo objektu apskatē, ja līdzi ir paņemtas sviestmaizes vai citas uzkodas un dzērieni, tad noteikti iesakām papusdienot turpat pretī Kalna muižai esošajā lapenītē, kas izbūvēta viesu un riteņbraucēju atpūtai.

Kad ieturēta maltīte, vai arī, ja pietiek spēka doties tālāk bez pusdienām, var doties aplūkot dzelzceļa staciju “Lāčplēsis”, braucot atpakaļ un nogriežoties pa labi uz V978 autoceļa (zīme “st. Lāčplēsis”). Stacija izveidota Pirmā pasaules kara gados ar nosaukumu Berghof. 1927.gadā pēc arhitektes L.Grinbergas projekta te tika uzbūvēta jauna un plaša stacijas ēka, kas vēl aizvien ir labi saglabājusi savu ārējo izskatu. Stacija slēgta līdz ar dzelzceļa līnijas slēgšanu pasažieru satiksmei 2000.gadā.

Kad apskatīta stacijas ēka, braucot atpakaļ  un nogriežoties uz V994 autoceļa (zīme “Enkurnieki”) un braucot tikai taisni, pirms autoceļa P85, atrodas A.Pumpura Mīļās mātes atdusas vieta Meža kapos. Meža kapi ir senākā kapsēta pagastā, kurā apglabāta eposa “Lāčplēsis” autora A.Pumpura par Mīļo Māti sauktā viņa tēva audžumāte un mātes tēva māsa. Ja ir vēlme, tad noteikti ceļojuma laikā var ņemt līdzi sēņu grozus un doties sēņot vai ogot, jo garantējam, ka šajā apkaimē meža veltes būs gana daudz.

Turpinot ceļu jūs nokļūsiet uz P85 šosejas. Nogriežoties pa labi, braucot apmēram 2km uz priekšu, Jūs varat aizbraukt līdz Alstiķes muižas pilsdrupām. Tās atrodas P85 autoceļa labajā malā. Krievijas impērijas laikā šeit bijusi slavena psihiatriskā dziedinātava, 19. un 20.gs. mijā sanatorija “Sanatorium aus Halswigshof”, ko izpostīja 1.Pasaules kara laikā. Kad arī šī vieta ir apskatīta, tad nogriežoties pa kreisi, braucot atpakaļ, apmēram 3km, nokļūsiet Savvaļas briežu dārzā “Saulītes”. Savvaļas briežu dārzā, kas ir arī atpūtas komplekss, apskatāmi ne tikai dambriežu ganāmpulki, bet arī Skotijas savvaļas govis – hailenderi. Sava ciemošanās noteikti ir jāpiesaka un tā ir maksas. Atpūtas komplekss piedāvā arī nakšņošanas pakalpojumus, ēdināšanu, iespēju izbraukt ar airu laivu, makšķerēt, baudīt ūdens priekus, kā arī novērtēt latviešu lauku pirts labumus – relaksējoties melnajā vai dūmu pirtī.

Alstiķes muižas pilsdrupas

Ja nolemjat uzkavēties šajā vietā nedaudz ilgāk un izmantot nakšņošanas pakalpojumus, tad noteikti iesakām iznomāt laivu un aizbraukt līdz Lielajai salai, kas atrodas turpat netālu no naktsmītnes Dabas liegumā “Daugava pie Kaibalas”.  Pie salas ir uzstādīta pontona tipa laivu piestātne, kur ērti pietauvoties. Tālāk nokļūstot uz sauszemes nu jau uz neapdzīvotas salas, var  doties pastaigā pa marķētu pastaigu taku, kura Jūs aizvedīs līdz skatu terasei. Šeit var baudīt pasakainus skatus un ļauties mieram, un pārdomām. Atceļā uz piestātni, pirms došanās prom, informācijas stendā var iepazīties ar interesantiem faktiem par dabas liegumu un tajā atrodamajām vērtībām. Turpat blakus ir iekārtota arī piknika vieta, kur ērti var kā brokastot, tā pusdienot vai vakariņot. Uz Lielās salas var nokļūt arī no otra Daugavas krasta, iznomājot katamarānus Lielvārdes novada Dzelmēs.

 

Naktsmītnes šajā Birzgales pagasta pusē piedāvā arī Wild Duck, Brīviņi, Bāliņi, Vecupe, Saules, Atvari – katra no tām ar savu šarmu.

Ja tomēr nolēmāt ceļojuma laikā apskatīt tikai savvaļas dzīvnieku dārzu, tad noteikti varat doties tālāk un apskatīt citas interesantas apskates vietas novada teritorijā, bet ar tām iepazīstināšu nākamajā rakstā.

Dodoties izkustēties svaigā gaisā atceries par distancēšanās noteikumiem un  baudi piedzīvojumus, ja esi vesels.

Rakstu sagatavoja
Ieva Vējone
Ķeguma novada pašvaldības
Projektu vadītāja ar specializāciju
 uzņēmējdarbības un tūrisma attīstībā


 

Fakti par novadu

Platība
490 km2
Iedzīvotāju skaits
5822
Pašvaldības ceļu garums
244 km
Nodarbinātības procents
97,5 %

Noderīgas saites