Tuvākie pasākumi
Ķeguma mākslas studijas jubilejas izstāde
Kultūra > Atpūta
No 01.09.2021 līdz 01.10.2021
Smieklu jogas un Koučinga nodarbības jauniešiem
Jauniešu pasākums > Atpūta
No 09.09.2021 līdz 10.12.2021
Ekskursija uz Ogri
Kultūra > Atpūta
No 13.09.2021 līdz 11.10.2021
"Dārzeņu festivāls" Rembatē
Kultūra > Atpūta
25.09.2021 11.00
Jautājums domei
Ķeguma Novada Ziņas
Attēli un video

Jaunumi


Dodies izzinošos piedzīvojumos un pastaigās pa Ķeguma novadu.

3.daļa


Ar šo rakstu turpinām stāstu sēriju par Ķeguma novada interesantām tūrisma apskates vietām.

Tomes pagasts, kas vācu laikā saukts Tomsdorf, atrodas Ķeguma novadā otrpus HES, piekļaujoties Daugavas kreisajam krastam 24km garā joslā, Zemgales līdzenuma ziemeļaustrumu daļā. Paralēli Daugavai cauri Tomei stiepjas Jaunjelgavas – Ķekava šoseja P85. Vārda “Tome” izcelsme saistās ar mēra laikiem Tomes apvidū. Tomē ir vairāki kapu kalniņi, par kuriem saka – mēra laika kapi. Nostāsts vēstī, ka visi cilvēki izmiruši, palicis dzīvs tikai kāds vīrs Tomes. Tas sācis jaunu dzīvi. Tā šo vietu iesaukuši par Tomi.

Dodoties ekskursijā uz Tomes pagastu vai turpinot maršrutu pēc Ķeguma pilsētas apskates objektiem, Jūs varat braucot, nogriežoties no HES pa labi uz P85 šoseju. Pēc Ķeguma pilsētas apskates iesakām nobaudīt maltīti novada vietējā kafejnīcā “Oškrogs”, kurā Jūs sagaidīs patīkams apkalpojošais personāls, plaša ēdienkarte un draudzīgas cenas. Ar ēdienkarti var iepazīties arī mājaslapā www.oskrogs.lv.

Ja nu tomēr vēderi ir pilni un vēlme ir turpināt apskatīt un iepazīt vēl vienu novada pagastu un to apskates vietas, tad iesakām apciemot Juri Valaini, kurš piedāvā Latvijā jaunu dziedināšanas iespēju – apiterapiju, kuras laikā dziedina ar senām metodēm – izbaudot bišu sanoņu un tās radīto mieru, gultā, zem kuras ir novietoti bišu stropi (bišu radītais siltums, vibrācija, biolauks).Tāpat biškopis dod iespēju iepazīties ar bišu dzīvi un iegādāties dažādu ziedu medu, propolisu, propolisa sedziņas, vaska sveces. Ja ir vēlme izbaudīt ko šādu, tad noteikti vispirms sava vizīte ir iepriekš jāpiesaka. Vairāk informācijas www.dore.lv.

Ieskats bišu pasaulē pie biškopja Jura Valaiņa

Pēc biškopja apmeklējuma, dodoties tālāk pa P85 šoseju virzienā uz Ķekavu, nokļūsiet pašā Tomes pagasta centrā. Tur noteikti iesakām apmeklēt Ķeguma novada muzeju, kurš atrodas bijušajā Tomes pamatskolas ēkā. Muzejā apskatāmas novada kultūrvēsturiskās vērtības. Muzeja unikalitāte ir dzejnieka, tulkotāja, rakstnieka, grāmatu izdevēja un mākslinieka Jāzepa Osmaņa un rakstnieces, prozaiķes Regīnas Ezeras memoriālās ekspozīcijas. Jaunajā muzejā iekārtota arī telpa, kas stāsta par novada vēsturi un atmiņas par Tomes un Rembates slēgtajām skolām. Muzeja vadītājas pavadībā Jūs noteikti iegūsiet daudz jaunu un neaizmirstamu faktu par novada kultūrvēsturi. Ekskursiju pa muzeju vēlams iepriekš pieteikt, sazinoties pa kontakttālruņiem - +371 28442744, +371 25454947.

Ķeguma novada muzejs

Blakus muzejam atrodas Tomes evaņģēliski luteriskā baznīca. Tomē luterāņu draudze darbojusies jau no 17.gadsimta, baznīca uzcelta 1644.gadā.  Vairākas reizes nopostīta, tā regulāri atjaunota, pēdējoreiz tās atjaunošana veikta 1988.gadā.

Pēc muzeja un baznīcas apskates dodamies tālāk uz Tomes parku, kuru 1934.gada Meža dienās izveidoja Tomes pagasta iedzīvotāji. No tautas nama uz pagasta namu iedēstīja liepu gatvi uz skolu - bērzu gatvi. Parkā 1935.gada 15.maijā tika iestādīts Ulmaņozols, kuram 2002.gada 18.novembrī uzstādīja pieminekli. Vārds Ulmaņozols tika dots par godu tam, ka uz Tomi kādreiz ir braucis atpūsties prezidents Kārlis Ulmanis. Šeit viņš ticies ar iedzīvotājiem, ziedojis naudu baznīcas atjaunošanai, palīdzējis zemniekiem.

Piemiņas zīme “Ulmaņozols”

Turpat blakus Tomes Tautas namam ir uzstādīts Tomes piemiņas akmens. Piemiņas akmeni Tomes pagastam dāvināja Ilze Rumpe, kura stāsta, ka akmens atrasts uz Tomes salas, kurā notikušas vairākas vēsturiski nozīmīgas kaujas, un tieši Latvijas simtgadē akmens esot "iznācis" virspusē, lai izstāstītu mūsu tautas vēsturi.

Ja ir vēlme darboties radoši, tad iesakām apmeklēt biedrību “Dzīvais māls”, kas piedāvā ekskursijas māla pasaulē, radošās darbnīcas, kāzu pieturas. Iespēju iegādāties keramikas darbus un veikt individuālus pasūtījumus. Visi pasākumi pēc iepriekšēja pieraksta - +371 29321337,+371 27752929.

Tomes pagastā atrodas arī Rata Kalns, kas gan ir patālu no pagasta centra - Tomes mežos. Tā ir nozīmīga vieta, kur atrodas uguns novērošanas tornis, šeit tiek organizētas suņu pajūgu sacensības, slēpošanas sacensības. Kalna tuvumā ik gadu kā Tomes pagasta tradīcija tiek organizēti arī Sēņošanas čempionāti. Uz šo pasākumu aicinām doties septembrī, kad pasākums tiek organizēts un sēnes mežos ir visvairāk.

Pēc laiskām aktivitātēm un interesantiem piedzīvojumiem apskates vietās, iesakām doties atpakaļ uz HES pusi un turpināt ceļu tālāk pa P85 šoseju virzienā uz Jaunjelgavu, kur var nokļūt līdz publiskajai atpūtas vietai “Spārītes”. Tā ir pašvaldības un biedrības “Vides aizsardzības asociācija” izveidota publiski pieejama atpūtas vieta Daugavas krastā iedzīvotājiem un viesiem. Šeit uzstādītas četras koka lapenes ar galdiem, soliem un ugunskura vietām. Plaša vieta nakšņošanai teltīs un volejbola laukums, peldvieta.

Ķeguma novada pašvaldības mājas lapā sadaļā “Tūrisms” var atrast arī vēl daudz citu vietu, kur doties. Izvēlies vietas, kur vēl neesi bijis, atklāj ko jaunu un dodies piedzīvojumos. Dodoties izkustēties svaigā gaisā atceries par distancēšanās noteikumiem un  baudi piedzīvojumus, ja esi vesels.

Raksta tapšanā izmantoti materiāli no Rutas Andersones grāmatas “Tomes novada vēsture”.

Rakstu sagatavoja
Ieva Vējone
Ķeguma novada pašvaldības
Projektu vadītāja ar specializāciju
 uzņēmējdarbības un tūrisma attīstībā

 

Fakti par novadu

Platība
490 km2
Iedzīvotāju skaits
5822
Pašvaldības ceļu garums
244 km
Nodarbinātības procents
97,5 %

Noderīgas saites