Tuvākie pasākumi
Ķeguma mākslas studijas jubilejas izstāde
Kultūra > Atpūta
No 01.09.2021 līdz 01.10.2021
Smieklu jogas un Koučinga nodarbības jauniešiem
Jauniešu pasākums > Atpūta
No 09.09.2021 līdz 10.12.2021
Ekskursija uz Ogri
Kultūra > Atpūta
No 13.09.2021 līdz 11.10.2021
"Dārzeņu festivāls" Rembatē
Kultūra > Atpūta
25.09.2021 11.00
Andrejam Pumpuram 180!
Kultūra > Atpūta
25.09.2021
Jautājums domei
Ķeguma Novada Ziņas
Attēli un video

Jaunumi


Dodies izzinošos piedzīvojumos un pastaigās pa Ķeguma novadu.

2.daļa


Ar šo rakstu turpinām stāstu sēriju par Ķeguma novada interesantām tūrisma apskates vietām.

Ķeguma novada sastāvā starp trīs māsām (pagastiem) ir viens brālis un tas ir Ķegums. Ķeguma pilsēta ir novada administratīvais centrs. Ķegums atrodas Latvijas centrālajā daļā. Nepilnas stundas laikā ar vilcienu, automašīnu vai autobusu var nokļūt mūsu valsts galvaspilsētā Rīgā. 

Ja prasītu, ar ko Jums asociējas vārds "Ķegums", tad domāju, ka daudzu atbilde būtu –  HES (hidroelektrostaciju). Ķeguma HES bija pirmā Daugavas hidroelektrostacija - visas Latvijas tautas kopīgiem spēkiem veidota būve. Tā  būvēta 1936.gadā. Ja ir vēlme vairāk izzināt HES vēsturi, tad aicinām apmeklēt Ķeguma HES enerģētikas muzeju, kurā tiek vākti, apkopoti un eksponēti visu trīs Daugavas hidroelektrostaciju (HES) dokumenti, priekšmeti, foto, kino un videomateriāli no to projektēšanas sākuma līdz mūsdienām. Enerģētikas muzeja ekspozīcija ir izvietota autentiskā vidē, Ķegumā, Daugavas kreisajā krastā - Ķeguma spēkstacijas teritorijā. Lai apmeklētu muzeju, noteikti sava vizīte ir iepriekš jāpiesaka. Pēc muzeja apskates, iesakām tālāk apskatīt pilsētas centru.

Blakus pilsētas parkam atrodas Liepu aleja, kur atrodas Ķeguma Tautas nams. Tur var atstāt arī mašīnu un doties pastaigā.

Līdzās tautas namam atrodas ievērojama  Liepu alejas divstāvu dzīvojamā māja, kas tika celta zviedru speciālistiem tālajā 1937.gadā. Tā kā tajā laikā tur dzīvoja daudzi vēl neprecējušies inženieri, ķegumieši to nosauca par “vecpuišu māju”. Turpat netālu, Skolas ielā 1937.gadā tika uzceltas pirmās baraku tipa strādnieku ēkas 1500 cilvēkiem. Piecās mūra daudzīvokļu ēkās tika izbūvēti 10 dzīvokļi inženieru ģimenēm un tika paredzētas telpas ambulancei, veikalam, frizētavai, tika ierīkota sporta zāle, pirts, ēdamzāle ar plašu virtuvi. 1949.gadā par valsts līdzekļiem tika celtas dzīvojamās mājas spēkstacijas strādniekiem un viņu ģimenēm. Tās ar 1995.gadu ir iekļautas Ķeguma pilsētbūvniecības pieminekļu grupā.

Liepu alejas dzīvojamo māju masīvs

 

Ķeguma pilsētas parkā līdzās Liepu alejas  un Skolas ielas vecākajām celtnēm ir uzstādīti un izvietoti divi vides objekti. Viens no šiem vides objektiem ir  zīme “ĶEGUMS”, kas tapis pateicoties Ķeguma novada pašvaldības Iedzīvotāju iniciatīvas veicināšanas projektu izsludinātajam konkursam. Vides objektā  burtu konstrukcijā atrodas arī atslēgu režģis, kuru rotā Ķeguma novada simbols – Saule. Šis ir iecienīts jaunlaulāto vides objekts, jo atslēgu režģis ir veidots ar domu, ka tajā jaunais pāris var iekārt savu atslēdziņu, tādā veidā apliecinot savu mīlestību vienam pret otru.

Vides objekts “Ķegums”

 

Līdzās šim vides objektam, atrodas jau senāk novietots vides objekts - Saules pulkstenis. Šo pulksteni var uzskatīt par Latvijas visvasarīgāko savas klases laikrāžu pārstāvi, jo uz akmens dienvidu puses ir nolaidies taurenis. Pulkstenis vasarā rāda vasaras laiku, bet ziemā – ziemas, tā ciparnīcas loku līnijas attēlo saules ceļu ziemas un vasaras saulgriežos.  Idejas autors – Mārtiņš Gills, metāla konstrukcijas izgatavotājs – Aivars Oleksāns, akmens darbu veicējs – Jānis Zakrevskis.

Turpinot pastaigu pa Ķeguma Liepu aleju var apskatīt Ķeguma ev. lut. baznīcu, kur pirmais dievkalpojums ir noticis 2015.gadā, bet pamatakmens iesvētīts 2005.gadā. Paejot atpakaļ var turpināt ceļu gar Daugavu un nonākt Ķeguma publiskajā pludmalē, kur var baudīt skaistu skatu uz Daugavu, tā ir labiekārtota ar lapeni, laivu un citu peldierīču piestātni, pieejami divi publiskie volejbola laukumi un āra trenažieri. Turpat blakus pieejama arī Sup noma (vairāk www.windborn.lv).

Virzoties uz priekšu un izbraucot no paša Ķeguma centra, var aizbraukt, vai arī ar kājām doties līdz Latvijā ļoti zināmam apskates objektam – Ķeguma Krusta kalnam, kas atrodas pie Ķeguma kapiem. Dziednieki šo vietu uzskata par senču svētvietu ar īpašu enerģētisku starojumu. Pirmais krusts šeit uzstādīts 1997. gada 20. jūnijā un šajā vietā jau vairs nav vienīgais krusts, te atrodami un apskatāmi vairāki simti mazu un lielu krustu, ko atnesuši svētceļnieki no visas pasaules.

Turpat blakus Krusta kalnam 2019.gadā AS “Latvijas Valsts meži” izveidojuši jaunu atpūtas vietu iedzīvotājiem un viesiem – pastaigu taku ar lapeni. Lapene ir viegli sasniedzama un piekļūšana ir iespējama arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, kā arī māmiņām ar bērnu ratiņiem.

Lapene pie pastaigu takas

 

Dodoties atpakaļ pa Ķeguma guļamrajonu, Birzes ielā 22, var apmeklēt Edmunda Būmaņa vīnogu audzētavu, kas izveidota viņa privātajā piemājas dārzā. Vislabākais laiks, kad doties izzinošā ekskursijā pie vīnkopja, ir augusts/septembris, kad ir ienākusies vīnogu raža un var nobaudīt jaunākos sasniegumus vīnogu selekcijā, degustējot dažādu vīnogu šķirnes, kā arī saņemt padomu vīnogu audzēšanā un kopšanā. Iespējams arī iemalkot paštaisītu mājas vīnu un iegādāties vīnogu stādus. Sava vizīte ir iepriekš jāpiesaka. Vairāk informācijas www.vinadarzs.lv.

Turpat netālu uz Aizvēja ielas var nokļūt citā pasaulē pie SIA "CADE" īpašnieces Solvitas Kūnas, kura nodarbojas ar Latvijā augošu augu  ēterisko eļļu, hidrolātu, skrubju un tēju ražošanu un pārdošanu. Uzņēmuma saimniece piedāvā izzinošas ekskursijas augu pasaulē, radošās darbnīcas un īpašus piedāvājumus jaunlaulātajiem. Apmeklējums ir iepriekš jāpiesaka. Vairāk informācijas www.cade.lv.

Ja tev patīk skaistas lietas un par piemiņu no Ķeguma novada vēlies paņemt sev līdzi kādu gaumīgu lietiņu, tad iesakām iegriezties SIA "KiwiDeco" sveču ražotnē un veikaliņā, kas atrodas uz Celtnieku ielas. Kiwideco piedāvā dažādu krāsu paletes un izmēra parafīna sveces, katrai gaumei. Drīzumā tiks piedāvātas arī sveču liešanas meistarklases. Šī mūsu vietējā ražotāja preci un vēl daudzas citas vietējo uzņēmēju un amatnieku lietiņas kā suvenīrus var iegādāties arī sešās Ķeguma novada pašvaldības publiski pieejamās vietās visos novada pagastos - Rembates Tautas nama klientu apkalpošanas centrā, Tomes pagasta Ķeguma novada muzejā, Birzgales pagastā muzejā “Rūķi” un tepat Ķeguma pilsētā – pilsētas bibliotēkā, dienas centrā un Ķeguma novada pašvaldības ēkā.

SIA “KiwiDeco”

 

Rakstu pabeigt vēlamies ar īpašu stāstu par vēl vienu ļoti īpašu un slavenu vietu pasaules mērogā, kas arī atrodas Ķegumā  - mototrasi “Zelta Zirgs”, kur katru gadu norisinās pasaules mēroga sacensības motokrosā. Trase tapusi vietā, kur agrāk bijusi pamatīga izgāztuve. Divus gadus tika veikti zemes darbi, lai izgāztuvi pārveidotu par motokrosa trasi. 1996.gadā Ķeguma trasē “Zelta Zirgs” norisinājās pirmais pasaules čempionāta posms blakusvāģiem. 2014.gada 27. un 28. septembrī pirmo reizi Latvijā norisinājās Nāciju kauss motokrosā. Popularizējot un atbalstot aktīvu dzīvesveidu, mototrases teritorijā tiek organizēts arī Ķeguma velomaratons un “Stipro skrējiens”. Trase piemērota trenēties gribētājiem jebkurā vecumā. Sporta entuziastus, kuri vēlas doties trasē un baudīt adrenalīnu pa vienu no grūtākajām trasēm pasaulē, aicinām pieteikties individuāli sazinoties ar trases īpašnieku Kristeru Serģi.

Ķeguma novada pašvaldības mājas lapas sadaļā ”Tūrisms” vari atrast arī vēl daudz citu vietu, kur doties. Sāc ar sev patīkamāko - baudi izklaidi vai braucienu dabā, vai iepazīsti novada kultūru un vēstures liecības, kas saglabājušās vēl šodien, bet dari to atbildīgi un ievēro visus valstī izsludinātos ārkārtas situācijas distancēšanās noteikumus, un dari to, ja esi vesels.

Raksta tapšanā izmantoti materiāli no Rutas Andersones grāmatas “Ķeguma apvidus vēsture”.

Rakstu sagatavoja
Ieva Vējone
Ķeguma novada pašvaldības
Projektu vadītāja ar specializāciju
 uzņēmējdarbības un tūrisma attīstībā

 

Fakti par novadu

Platība
490 km2
Iedzīvotāju skaits
5822
Pašvaldības ceļu garums
244 km
Nodarbinātības procents
97,5 %

Noderīgas saites