Tuvākie pasākumi
Jautājums domei
Ķeguma Novada Ziņas
Attēli un video

Jaunumi


2. marta vakarā visās Latvijas pašvaldībās iedzīvotāji pulcējās mītiņos, lai paustu atbalstu un solidaritāti Ukrainai tās cīņā pret Krievijas militāro agresiju un cīņā par valsts neatkarības saglabāšanu.

Vairāki simti Ogres novada iedzīvotāju Ukrainas atbalsta manifestācijā pulcējās Ogres centrā pie Latvijas monumentālā karoga Brīvības ielas gājēju posmā.

Jānis Kaijaks, Ogres novada pašvaldības domes deputāts un Ogres teātra režisors, atklājot mītiņu, atgādināja, cik svarīgs bija citu valstu atbalsts Latvijai pirms 30 gadiem, Dziesmotās revolūcijas laikā. “Tagad, pēc 30 gadiem, kad Putina impērija vairs neslēpj savus impēriskos nolūkus, kad norit asiņains, briesmīgs karš Ukrainā, mūsu pienākums ir atbalstīt ukraiņu tautu,” uzsvēra J. Kaijaks.

Atbalsta manifestācijā skanēja Latvijas un Ukrainas himnas Ogres novada Kultūras centra kopkora un pūtēju orķestra izpildījumā, radot īpaši emocionālu gaisotni.

Ukrainā kritušie cīnītāji tika pieminēti ar klusuma brīdi.

Mītiņa dalībniekus uzrunāja Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis: “Mēs esam atnākuši atbalstīt Ukrainu, kur šobrīd notiek karš. Ir pamodies Padomju Savienības Frankenšteins un prasa jaunus nevainīgu cilvēku upurus. Mums ir vēsturiskā atmiņa par Baigo gadu, par izsūtīšanu, par slepkavībām, par Padomju Savienības zvērībām. Mēs varam atbalstīt, vienojoties naidā vai vienojoties mīlestībā. Es aicinu atbalstīt, vienojoties nevis naidā, bet mīlestībā – mīlestībā pret brīvību, mīlestībā pret ukraiņu tautu, mīlestībā pret pašnoteikšanos, iestājoties pret karu.”

E.Helmanis pauda nosodījumu Putina režīma iebrukumam Ukrainā, uzsverot, ka karš Ukrainā nav karš starp krieviem un ukraiņiem, tas ir karš pret impēriskiem centieniem pakļaut neatkarīgu valsti. Domes priekšsēdētājs atgādināja, ka Latvijā ir dzīvojuši un dzīvo dažādu tautību cilvēki, un aicināja visus, neatkarīgi no tautības, būt vienotiem, iestājoties pret Putina un viņa režīma atbalstītājiem. E. Helmanis arī atgādināja 1940. gada notikumus Latvijā, kad valsts prezidents Kārlis Ukrainis aicināja visus palikt savās vietās, un rezultāts šādai nostājai bija Latvijas okupācija.

Mītiņā piedalījās arī Volodimirs Jagodzinskis – dzimis Ogrē, bet šobrīd Ogrē ieradis kā bēglis no Ukrainas, atvedot līdzi četras ģimenes ar bērniem. V. Jagodzinskis asi vērsās pret Putinu un godināja Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, kurš pēc Krievijas iebrukuma ar savu patriotismu un drosmi ir kļuvis par tautas mīlētu valsts vadītāju, savas tautas un valsts varoni. “Es esmu krievs, es runāju krieviski, bet es esmu arī ukrainis, un mani ar ukraiņiem vieno ukraiņu valoda un mīlestība pret savu valsti,” uzsvēra V. Jagodzinskis.

Pasākumā uzstājās Ogres luterāņu baznīcas mācītājs Mārtiņš Kalējs, kurš atzina, ka līdz šim daudziem šķita, ka kovids ir kaut kas briesmīgs un rada ciešanas, daudzi vakcinācijas ieviešanu salīdzināja ar apspiešanu, iznīcināšanu vai pat genocīdu, tomēr 24. februāra rītā, kad pār Ukrainu sāka krist Krievijas armijas mestās bumbas, mēs patiešām ieraudzījām, kas ir brīvības atņemšana, apspiešana, iznīcināšana un genocīds. M.Kalējs atminējās, kā notika pēdējais Krievijas impērijas uzbrukums Latvijai 1991. gadā un atcerējās pēdējos Padomju impērijā pavadītos gadus. Mācītājs pateicās ukraiņu karavīriem, kuri cīnās ne tikai par savu, bet arī mūsu valsti un brīvību un atzina – ja Latvija nebūtu NATO dalībvalsts, tad tas, kas notiek Ukrainā, notiktu arī pie mums. M.Kalējs atgādināja, ka latviešu tauta 1991.gadā atgriezās savos dievnamos un lūdza par savu brīvību, šīs lūgšanas tika uzklausītas – padomju impērija sabruka, tās armija tika izvesta. “Taču padomju un lielkrievu imperiālisms nesabruka, tas nekur nepazuda, bet paslēpās, tas atjaunoja spēkus un gaidīja brīdi, lai celtos no jauna, lai melotu, slepkavotu un paverdzinātu,” sacīja M.Kalējs, piebilstot, ka tagad tas iznīcina ukraiņus un Ukrainā dzīvojošos krievus – jebkuru un visus, kas stājas ceļā. “Šodien mēs ieraugām tā patiesos mērķus un seju – tas sēj naidu, ciešanas, nāvi un sāpes, tā mērķis ir Krievijas impērijas atjaunošana kādreizējās PSRS robežās. Ja mēs turpināsim dzīvot bezdievībā, slinkot bezdarbībā, ļauties bailēm un ilūzijām, tad mēs būsim Kremļa nākamie upuri,” sacīja mācītājs un aicināja pamosties un izšķiroši rīkoties, skaidri nostāties, parādīt un pateikt, ka mēs nebūsim Putina iecerētās krievu pasaules daļa. “Nedosim viņiem ne pēdu no savas zemes, jo īpaši - no savas sirds zemes. Iestāsimies pret to visiem spēkiem un līdzekļiem, nebūsim gļēvi un nestāvēsim malā!” aicināja mācītājs M. Kalējs.

Klātesošos uzrunāja bijušais Latvijas Valsts prezidents, ogrēnietis Raimonds Vējonis, kurš atzina, ka pēdējās nedēļas laikā pasaule ir sastingusi, redzot, kā agresora karaspēks iznīcina visu, kas Ukrainai ir svēts, pasaule var arī mācīties no ukraiņu varonīgās aizstāvēšanās - Ukrainas tauta ir nesalaužama, sievas un vīri gatavi arī kailām rokām un vēsu prātu aizstāvēt katru savas valsts kvadrātmetru, rādot, ka par visu svarīgākā ir dzimtenes mīlestība, kas ir pamats katras tautas izdzīvošanai un pastāvēšanai. R.Vējonis ikvienam vēlēja, lai tēvzemes mīlestība būtu pirmajā vietā, novērtēt to, ka esam brīva tauta Eiropas tautu demokrātiskajā saimē, ka esam spēcīgākajā aizsardzības aliansē, un tajā pašā laikā vēlēja būt tādiem, kas ir gatavi sniegt atbalstu. R.Vējonis pateicās visiem, kuri atbalsta Ukrainu un ukraiņus un aicināja neaizmirst atbalstu un palīdzību sniegt arī tad, kad karš Ukrainā būs beidzies.

Pasākuma dalībniekiem muzikālus priekšnesumus sniedza grupa “B Optimist”, “Mākoņstūmēji”, Gints Cālītis, Antra Stafecka, arī Elīna Krastiņa, kura grupas “Colt” dalībnieku vārdā un raidījumā “Dzīvā skatuve Ogrē” radošās komandas vārdā ikvienam ukraiņu karavīram vēlēja savu sargeņģeli, kas viņu sargā, un lai šī sargeņģeļa spārni ir stipri un nekad nesalūst. Atbalstu Ukrainai un ukraiņiem pauda arī dziedātājs Atis Ieviņš, kurš ikvienam vēlēja mieru sirdī un saglabāt vēsu prātu, kas šajās dienās ir neiedomājami grūti, aicināja būt vienotiem, būt uz viena viļņa un savu iespēju robežās sniegt atbalstu ukraiņiem. “Šis ir laiks, kad jābūt gataviem pieņemt vienam otru. Mēs vairs nedalām - latvietis vai krievs, labējais, kreisais, vakcinēts vai nē. Mēs esam tauta, sabiedrība pret karu! Mēs esam par mieru un brīvību!” sacīja A.Ieviņš.

Pasākuma noslēgumā Apvienotais koris kopā ar klātesošajiem vienojās dziesmās “Daugaviņa puto balti”, “Div’ dūjiņas” un “Es dziedāšu par tevi, tēvu zeme”.

Pasākuma apmeklētājus sildīja Ogres uzņēmēja Artūra Budaha ziedotie ugunskuri, kas bija izvietoti un gaiši dega Brīvības ielas gājēju posmā.

Pasākuma ievaddaļa apskatāma tiešraides video Facebook: https://fb.watch/bwxyk_nS_R/

#StandWithUkraine

Informācijas avots: www.ogresnovads.lv

Fakti par novadu

Platība
490 km2
Iedzīvotāju skaits
5822
Pašvaldības ceļu garums
244 km
Nodarbinātības procents
97,5 %

Noderīgas saites