Tuvākie pasākumi
Smieklu jogas un Koučinga nodarbības jauniešiem
Jauniešu pasākums > Atpūta
No 09.09.2021 līdz 10.12.2021
Jautājums domei
Ķeguma Novada Ziņas
Attēli un video

Ķeguma novada tautas nami


 

Adrese: Skolas iela 2, Birzgales pagasts, Ķeguma novads, LV - 5033

Vadītāja: Mudīte Janovska-Spriņģe

Tālrunis: 65034155

Mob. tālr.: 29424612

E-pasts: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

 


Pulciņi un kolektīvi


Nolikums


VĒSTURE

Vietā, kur tagad atrodas tautas nams kādreiz bija magazīna un blakus bija šķūnis, kur bēra labību. Divdesmitajos gados pagasta valde magazīnu pārtaisīja, par tādu kā saiešanas namu, lai jauniešiem būtu, ko darīt. Apmēram 20 –to un 30 to gadu mijā, kādā Jaungada pasākumā nams nodega. Pagasta valdei naudiņas nebija, lai atjaunotu namu, tāpēc paši iedzīvotāji to pelnīja– spēlēja teātri, rīkoja bazārus, loterijas, laimes akas, kādu reizi arī parādīja kino ārā pie nama uz šķūņa sienas. Tā to naudiņu būvēšanai cik necik sapelnīja.
 
Viņi cēla šo namu un sauca par Tautas namu, kāds tas patiesībā arī ir.  Tautas namu sāka būvēt 1932. gadā, uztaisīja lielāku skatuvi ar augstu virsbūvi skaņai un gaisam. Uz atlikušajām mūra atliekām, tur, kur tagad atrodas kabineti, vēl tagad ir viena gandrīz metru bieza siena. Pagrabā , kur bija pirts telpas- bija bufete. Turpat pagrabstāvā bija arī garderobe, bet pašreizējās garderobes vietā speciāla dāmu istaba ar spoguļiem, priekštelpā pastaigu zāle. Nams tika pabeigts 1933. gada rudenī. Galvenā meistara gods tika uzticēts Mārtiņam Zeltmanim.
 
Visspilgtākā personība pēc kara ir Elvīra Auziņa, tautā saukta par Auziņtanti. Otra spilgtākā tautas nama vadītāja 50 –tajos n gados bija Silvija Ķeze. Pēc tam Aija Berķe. Pēc Aijas tautas nama vadību pārņēma Tamāra Mārīte Avena tagad Liestiņa. Aktīvi kultūras dzīvē piedalījās Ausma Ūdre.
 
Tik bieži mainoties tautas nama vadītājiem, izjūk arī pašdarbības kolektīvi. Namā valda tukšums. Nav ne vadītājas, ne pašdarbības. 1976. gada septembrī par vadītāju darbā pieņem Noru Ivanovu. Bija jāsāk viss no sākuma. Pats grūtākais darbs – jāizveido pašdarbības kolektīvi. Nora to spēj un namā sāk dziedāt, izveidojas dramatiskais pulciņš, vidējās paaudzes deju kolektīvs. No 1981. gada Birzgalē ir arī pūtēju orķestris. No sākuma to vada Dainis Saliņš, bet kopš 1987. gada Laimonis Paukšte. Pēc Noras nāk vēl divi tautas nama vadītāji Zigrīda Annuškāne un Andis Aizporietis.
 

 
 
 
 
 

Fakti par novadu

Platība
490 km2
Iedzīvotāju skaits
5822
Pašvaldības ceļu garums
244 km
Nodarbinātības procents
97,5 %

Noderīgas saites