Tuvākie pasākumi
Jautājums domei
Ķeguma Novada Ziņas
Attēli un video

Jaunumi


Š.g. 5.jūlijā 10 Ķeguma novada skolēni devās uz Rīgu, lai iepazītu fotogrāfa profesiju. Diena iesākās ar Latvijas Fotogrāfijas muzeja apmeklēšanu. Tas ir vienīgais muzejs Latvijā, kas ir veltīts fotogrāfijas nozarei. Muzejā var aplūkot pastāvīgo ekspozīciju ”Fotogrāfijas attīstība Latvijā 1839. – 1940.” Latvijas Fotogrāfijas muzeja misija ir veicināt Latvijas fotogrāfijas nozares sasniegumu popularizēšanu un būt par fotogrāfiju saglabājošu, reprezentējošu un vienlaikus iedvesmojošu vietu, kur jebkurš sabiedrības pārstāvis var gūt zināšanas par fotogrāfiju Latvijā no tās pirmsākumiem līdz mūsdienām, izmantojot daudzveidīgo muzeja piedāvājumu. Pašlaik muzeja izstāžu zālē skatāma fotogrāfes Noras Vrubļevskas izstāde „Ja kāds runā, ir gaišāk” un Daces Voitkavičas izstāde “Laužot ledu”. 

Skolēni muzejā tika iepazīstināti ar fotogrāfu profesijas attīstību Latvijā un ārzemēs. Stāstījumā tika atklāta fotogrāfu darbu specifika no fotografēšanas pirmsākumiem līdz mūsdienām. Kad muzeja ekspozīcija bija iepazīta, skolēni devās uz radošo darbnīcu, ko vadīja Nora Vrubļevska. Radošās darbnīcas laikā Nora ne tikai parādīja “Seno fotogrāfijas recepti”, bet arī pastāstīja skolēniem par savām studijas gaitām Amerikā, kur viņa ieguva fotogrāfa kvalifikāciju. Radošajā darbnīcā skolēni veidoja cianotipus. Cianotipijā par pamatu ņem fotogrāfiju, kuru apstrādā datorā, tad printē uz plēves. Citu materiālu – papīru, zīdu – noklāj ar īpašu ķīmiju, veidojot fonu, tad uzliek plēvi, uz kuras ir fotogrāfija, un to ar saules vai mākslīgās saules gaismu silda, un rodas zils mākslas darbs citā matērijā. Jēdziens „cyan” ir cēlies no grieķu vārda, kas tulkojumā nozīmē „zils”. 1842.gadā angļu zinātnieks un astronoms sers Džons Heršels izgudro cianotipijas procesu. Cianotipijas attīstības rezultātā vārdu „cyan” sāka lietot arī krāsas nozīmē. Tā ir debeszila, gaiši zila, daži to dēvē par zaļganzilu. Cianotipija ir viens no pirmajiem foto procesiem. Šo tehniku iesākumā pārsvarā lietoja amatieri – botāniķi fotogrammu izgatavošanai.

Kad muzejs bija iepazīts un pusdienas paēstas, skolēni devās uz Fotostudiju „Dīķis”, kur viņus sagaidīja fotogrāfs Aldis Vīte. Aldis skolēniem pastāstīja par fotogrāfa profesijas specifiku mūsdienās, izglītības un darba iespējām Latvijā. Latvijā fotogrāfa profesiju var apgūt sekojošās skolās: Profesionālā foto skola (kursi), Rīgas Stila un Modes profesionālā vidusskola (1 gads), Foto akadēmija (var mācīties arī tālmācībā), RISEBA, Latvijas Kultūras akadēmijā, Rīgas Stradiņu universitātē.

Skolēni sarunas laikā ar fotogrāfu noskaidroja, ka, ja ir vēlēšanās savu nākotni saistīt ar fotogrāfa karjeru, svarīgi skolā ir pievērst lielu uzmanību matemātikai, fizikai, vizuālajā mākslai, informātikai un mākslas vēsturei. Lai līdz skolas beigšanai vairāk saprastu, vai ir vēlme savu nākotni saistīt ar fotografēšanu, jau tagad būtu labi iesaistīties fotoklubos un apmeklēt fotografēšana pulciņus, kā arī organizēt savas un citu skolēnu fotoizstādes skolā vai novadā.

Nākas secināt, ka fotografēšana var būt gan darbs, gan vaļasprieks, bet jāatzīst, ka darbam nepieciešamā pamatbāze izmaksā dārgi.

Aptaujājot skolēnus pēc pasākuma, tika iegūti šādi dati: septiņi no desmit skolēniem atzina, ka pasākums bija ļoti labs. Trīs to uzskatīja par labu. Divi skolēni atklāja, ka saņemtās informācijas kvalitāte bija izcila.Četriem tā šķita ļoti laba un tikpat daudz skolēniem tā likās laba. Deviņiem skolēniem praktiskā nodarbība likās ļoti laba, bet viens no skolēniem uzskatīja, ka tā bija apmierinoša. Jāatzīst, ka aptaujas rezultātus ietekmē skolēnu nākotnes vīzija. Jo vairāk viņš vēlas savu nākotni saistīt ar fotografēšanu, jo saistošāks viņam būs pasākumā dzirdētais un redzētais.

 

Uz tikšanos 25.jūlijā, kad Birzgales pamatskolā iepazīsim friziera, vizāžista un manikīra profesijas specifiku! Savukārt 27. jūlijā dosimies uz Rīgu, lai iepazītu gida profesiju.

1
1
2
2
3
3
4
4
5
5
6
6
7
7
8
8
9
9

Pedagogs – karjeras konsultants, Ivita Onzule

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Mob.: 20280254

Fakti par novadu

Platība
490 km2
Iedzīvotāju skaits
5822
Pašvaldības ceļu garums
244 km
Nodarbinātības procents
97,5 %

Noderīgas saites