Tuvākie pasākumi
Jautājums domei
Ķeguma Novada Ziņas

Aktualitātes

Attēli un video

Jaunumi


Katru gadu 1.decembrī tiek atzīmēta Pasaules AIDS diena.

Šogad tā tiks atzīmēta jau 27. reizi. Šīs dienas mērķis ir aktualizēt HIV/AIDS tematiku un uzrunāt sabiedrību, lai mazinātu tajā valdošos aizspriedumus un stigmu pret HIV inficētiem cilvēkiem un AIDS pacientiem. Tāpat jau 4. gadu pēc starptautiskās organizācijas „HIV in Europe” (tulk. „HIV Eiropā”) iniciatīvas tiek organizēta akcija „HIV un hepatīta testēšanas nedēļa 2016”, kas vairāk kā 50 Eiropas valstīs norisināsies laika posmā no 15. līdz 25.novembrim, tieši nedēļu pirms Pasaules AIDS dienas. HIV testēšanas nedēļa paredzēta, lai palielinātu sabiedrības informētību par to, cik svarīgi ir savlaicīgi un regulāri veikt to cilvēku testēšanu uz HIV, kuri visvairāk pakļauti inficēšanās riskam*, lai tādējādi samazinātu cilvēku skaitu, kas dzīvo ar HIV un kuri nezina savu diagnozi.

Statistikas dati liecina, ka 2,5 miljoni cilvēku Eiropā ir inficēti ar HIV infekciju un vairāk kā puse no šiem gadījumiem ir Eiropas austrumu daļā. Vidēji 65% gadījumu HIV infekcija tiek nodota heteroseksuālu (starp sievieti un vīrieti) dzimumkontaktu laikā. 50% gadījumu HIV infekcija tiek diagnosticēta novēloti, proti, kad CD4 šūnu skaits ir mazāks par 350 šūnām/mL3.. Latvijā 2015.gadā tika diagnosticēti 393 jauni HIV infekcijas gadījumi, savukārt līdz 2016.gada 1.septembrim reģistrēti 197 jauni HIV infekcijas gadījumi. Šobrīd Latvijā ar HIV infekciju dzīvo 6804 cilvēki, no kuriem 1752 ir iestājusies AIDS stadija. Diemžēl Latvija ieņem otro vietu Eiropas Savienībā HIV infekcijas jauno gadījumu ziņā uzreiz aiz Igaunijas.

SPKC ir izstrādājis vairākus informatīvos materiālus (bukletus, brošūras, plakātus un infografikas) par jautājumiem, kas saistīti ar HIV/AIDS, tajā skaitā, šīs infekcijas profilaksi un ārstēšanu. Materiālos iekļautā informācija ir domāta gan sabiedrībai kopumā, gan paaugstinātam HIV infekcijas riskam pakļutajām sabiedrības grupām*.

Informatīvie materiāli ir pieejami SPKC mājas lapas sadaļā “Informatīvi materiāli” - https://www.spkc.gov.lv/lv/informativi-izdevumi.

1. Ielu intervija “Cik daudz Tu zini par HIV” - https://www.youtube.com/watch?v=5PLMdXhoHX8;

2. Video “Kas ir HIV, kā ar to var inficēties un kāda ir HIV profilakse” - https://www.youtube.com/watch?v=m9HR4aWk4zg;

3. Video “Kas ir HIV tests, kam būtu jāveic un kur iespējams veikt HIV testu?” - https://www.youtube.com/watch?v=3p6iDN6N9nM;

4. Video “Kā tiek veikts HIV eksprestests” - https://www.youtube.com/watch?v=b_N3oomWQw4;

Plašāka informācija par šogad īstenotajām testēšanās aktivitātēm, pasākumiem un kampaņām HIV/AIDS profilakses jomā ir pieejama vienotajā ziņu lapā http://eepurl.com/coV2cz.

 

*personas, kuras injicē narkotikas, ieslodzījumā bijušās personas, komercseksā iesaistītās personas, medicīnas un operatīvo dienestu darbinieki, vīrieši, kuriem ir dzimumattiecības ar vīriešiem

Fakti par novadu

Platība
490 km2
Iedzīvotāju skaits
5822
Pašvaldības ceļu garums
244 km
Nodarbinātības procents
97,5 %

Noderīgas saites