Tuvākie pasākumi
Izstāde “Pretī gaismai”
Kultūra > Izstāde
No 06.12.2019 līdz 31.12.2019
Atpūtas vakars pie galdiņiem
Kultūra > Atpūta
17.12.2019 13.00
Radošo darbnīcu Ziemassvētku tirdziņš
Kultūra > Tirgus
No 18.12.2019 10.00 līdz 21.12.2019 18.00
Filma “Jaungada taksometrs 2” Ķegumā
Kino > Atpūta
20.12.2019 19.00
Filma “Jaungada taksometrs 2” Rembatē
Kino > Atpūta
20.12.2019 19.00
Jautājums domei
Ķeguma Novada Ziņas

Aktualitātes

Attēli un video

Jaunumi


Harijam Jaunzemam pasniedz “Daugavas Savienības” balvu.

Ķeguma novada pašvaldība šajā gadā Daugavas Savienības balvai par Daugavas ielejai raksturīgo kultūras vērtību, kultūras mantojuma saglabāšanu, atjaunošanu un popularizēšanu bija izvirzījusi Hariju Jaunzemu.

Harijs Jaunzems dzimis 1928.gada 21.janvārī, un kā pats stāsta: “Latvijas hidrogrāfijas vēsturē šis ir viens no visūdeņainākajiem gadiem”. Pie ūdeņiem iesācies cilvēka mūžs, kurš veltīts Daugavas krastiem. 1947.gadā iestājies Latvijas Valsts universitātes Mehānikas fakultātē, Elektroenerģijas nodaļā, kurā bijis jāiztur liels konkurss. Pēc diploma iegūšanas H.Jaunzems devies strādāt uz Ķegumu, veicot dažādus pienākumus. Ieņēmis vairākus amatus līdz pat elektroceha priekšniekam. 1962.gadā pārcelts strādāt uz Pļaviņu HES. Kā direkcijas galvenajam inženierim, pienākumos ietilpa nodrošināt būves ar projektu un tāmju dokumentāciju, fiksēšanu un kontrolēt darbu izpildi, tajā skaitā arī celtnieku ciemata Stučkas izbūvi. Pēc pirmo spēkstacijas hidroagregātu iedarbināšanas 1966.gadā uz Ķeguma HES un Pļaviņu HES bāzes tika nodibināts “Latvenergo” pakļauts elektroenerģijas ražošanas uzņēmums “Daugavas HES kaskāde”, un Harijs Jaunzems tika norīkots ieņemt galvenā inženiera amatu. 1977.gadā kļuva par Daugavas HES kaskādes direktoru un veica vairākus atbildīgus pienākumus. Šajā amatā bija jārisina arī sarežģīti jautājumi, piemēram, Salaspils pagasta (tagad pilsētas) daļas apsaimniekošana. 1987.gadā Harijs Jaunzems turpināja darbu kaskādes ražošanas tehniskajā daļā hidroagregātu rekonstrukcijas jautājumos, piedalījās Daugavas spēkstacijas muzeja izveidē un no 1996.gada bija muzeja direktors. Kopš 1998.gada H.Jaunzems ir pensionārs, kas devis laiku atmiņu apkopošanai un nodošanai citām paaudzēm.

Visu mūžu Harijs Jaunzems ir darbojies sabiedriskajā sektorā – studentu zinātniskajā biedrībā, Enerģētikas zinātniski tehniskajā biedrībā, kā pats smaidot stāsta, ir nopietns kritizētājs “Latvijas Lielo Aizsprostu Biedrībā”, kurā aktīvi darbojas kā biedrs, kā arī līdz šim darbojas “Latvijas Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociācijā” un vada tās hidrotehnisko komisiju. Ķeguma novadā ar Harija Jaunzema līdzdalību tapusi “Ķeguma novada pensionāru biedrība”, kas darbojas vairāk kā desmit gadus. Harijs Jaunzems bijis tās pirmais valdes priekšsēdētājs. Biedrība no pārdesmit senioru liela kolektīva pārtapusi par organizāciju ar pāri par simt biedriem, kurā Harijs vēl joprojām ir valdes loceklis. Harijs Jaunzems sadarbībā ar Ķeguma novada pensionāru biedrību un pašvaldību organizējis vairākus kultūras pasākumus, viens no tiem bija “Atmiņu vakari”, kuros tika stāstīts par Daugavas ietekmi uz Ķeguma novada vēsturi, HES celtniecību, Ķeguma HES paplašināšanos un citiem vēsturiski nozīmīgiem notikumiem. Harijs Jaunzems ir aktīvs Ķeguma novada iedzīvotājs, viņam netrūkst ierosinājumu kā uzlabot pašvaldības darbu, un vienmēr ir ieteikums kādu paliekošu vērtību atstāt novadam gan simtgadē, gan ikdienā!

15 gadus H.Jaunzems ir dziedājis vīru korī “Staburags” un par godu kora 50 darbības gadu jubilejai 2017.gadā izdevis grāmatu “Mūžu mūžos būs dziesma II”.

Atrodot brīvo laiku, Harijs Jaunzems ir sarakstījis divas grāmatas par kori, trīs grāmatas par HES un bijis līdzautors vairākām dažāda veida grāmatām. 1996.gadā sarakstījis savu dzīves atmiņu grāmatu “Daugava un mēs”, bijis līdzautors un redaktors grāmatām “Pļaviņu hidroelektrostacija”, “Mūžu mūžos būs dziesma”, “Būvniecība Latvijā 100 gados” u.c. Viena no pēdējām Harija Jaunzema sarakstītajām grāmatām, kas veltīta HES celtniecībai, ir “Tūkstoš un viena diena” veltīta tieši Ķeguma spēkstacijas celtniecībai. Lai tā ieraudzītu dienas gaismu, nācies ilgas stundas pavadīt Valsts arhīvā, pārlapojot piecas biezas klades ar būvtehniķa Ērika Šica piezīmēm, kurās, dienu pēc dienas, fiksēta celtniecības darbu gaita. Šobrīd kā līdzautors raksta jaunu grāmatu – “Latvijas enerģētikai 80 gadi”.

Apsveikt Hariju Jaunzemu bija ieradies biedrības “Daugavas Savienība” prezidents Māris Ozoliņš: “Savu dzīvi nevaram iedomāties bez Daugavas, bet nevaram iedomāties arī bez elektrības. Pārvarama ir gan ekonomiskā, gan finansiālā krīze, bet, ja vienā dienā nebūtu elektrības, tas radikāli mainītu mūsu dzīvi un paradumus. Tāpēc biedrība katru gadu piešķir balvu par Daugavas ielejai raksturīgo kultūras vērtību, kultūras mantojuma saglabāšanu, atjaunošanu un popularizēšanu." Šogad ar vienbalsīgu lēmumu Harijam Jaunzemam tika piešķirts diploms un naudas balva 700 EUR apmērā.

DSC_0071
DSC_0071
DSC_0075
DSC_0075
DSC_0086
DSC_0086
DSC_0089
DSC_0089
DSC_0097
DSC_0097
DSC_0098
DSC_0098


 

Fakti par novadu

Platība
490 km2
Iedzīvotāju skaits
5822
Pašvaldības ceļu garums
244 km
Nodarbinātības procents
97,5 %

Noderīgas saites